Հայ խաղաղապահները մտադիր չեն հեռանալ Աֆղանստանից
Աֆղանստանում Resolute Support առաքելությանը մասնակցող հայկական զորախմբի թվաքանակը ավելացնելու անհրաժեշտություն չկա:
Այդ մասին այսօր Երեւանում ՆԱՏՕ-ի Տեղեկատվական կենտրոնում կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասել է Հայաստանի պաշտպանության նախարարության պաշտպանական քաղաքականության վարչության պետ Լեւոն Այվազյանը:
Ներկայում Հայաստանը Աֆղանստանում ներկայացված է 121-հոգանոց զորախմբով:
«Մենք բազմիցս հայտարարել ենք, որ Աֆղանստանում կմնանք այնքան ժամանակ, որքան դրա անհրաժեշտությունը կլինի»:
Լեւոն Այվազյանը նաեւ նշել է, որ Հայաստանի Խաղաղապահ բրիգադը մշտապես ավելացնում է ՆԱՏՕ-ի ստորաբաժանումների հետ իր փոխգործունակության (interoperability) մակարդակը:

Armenian peacekeepers will stay in Afghanistan
There is no need to increase the number of Armenian peacekeepers, participating in Resolute Support Mission in Afghanistan.
This was stated today by Levon Ayvazyan, Head of Defense Policy Department of Armenian Defense Ministry, in a news conference at Information Centre on NATO in Yerevan.
Currently Armenia is represented in Afghanistan by 121-person contingent.
Armenia deploys more peacekeepers to Afghanistan than some NATO membersAnswering to the question on how long the Armenian peacekeepers will stay in Afghanistan, Levon Ayvazyan said:
“We have stated on many occasions that we will stay in Afghanistan as long as it is necessary”.
He also noted that the Armenian peacekeeping brigade consistently improves its interoperability with NATO forces.