Հայաստանը Բոսնիա եւ Հերցեգովինայում մասնակցում է ՆԱՏՕ-ի վարժանքին
ՀՀ ԱԻՆ փրկարարները ներգրավված են սեպտեմբերի 24-30-ը Բոսնիա եւ Հերցեգովինայում անցկացվող ՆԱՏՕ-ի միջազգային դաշտային վարժանքին:
«Բոսնիա եւ Հերցեգովինա 2017» խորագրով վարժանքը կազմակերպվել է ՆԱՏՕ-ի Աղետների արձագանքման համակարգման եվրաատլանտյան կենտրոնի (EADRCC) կողմից:
Վարժանքին այս տարի մասնակցում է 30 երկիր: Ըստ սցենարի՝ Բոսնիա-Հերցեգովինայի հյուսիս-արեւելքում հորդառատ անձրեւների հետեւանքով գետերը վարարել են, եւ մերձակա բնակավայրերին սպառնում է ջրհեղեղը: Աղետի հաջորդ օրը գրանցվում է նաեւ ուժեղ երկրաշարժ: Երկրի իշխանություններն օգնության խնդրանքով դիմում են միջազգային հանրությանը:
EADRCC-ն նմանատիպ վարժանք կազմակերպում է ամեն տարի: 2010թ. վարժանքն անցկացվել է Հայաստանում՝ 20 երկրի մասնակցությամբ:

Armenia involved in NATO “Bosnia and Herzegovina” rescue exercise
Rescuers of the Ministry of Emergency Situations of Armenia are involved in the international NATO exercise scheduled for September 24-30 in Bosnia and Herzegovina.
The Bosnia and Herzegovina 2017 exercise was organized by the Euro-Atlantic Disaster Response Coordination Centre (EADRCC).
This year the training will see 30 participating countries. According to the exercise script, the rivers in northeastern Bosnia and Herzegovina are overflowing due to heavy rains and the nearby settlements are in danger of flooding. A strong earthquake hits the region on the following day and the authorities request help from the international community.
EADRCC holds similar exercises every year. In 2010, Armenia hosted one of them, with 20 participating countries.