Նախարար. ՆԱՏՕ-ի հետ ՀՀ հարաբերությունները երբեք ուղղված չեն լինի Ռուսաստանի դեմ
ՀՀ պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանն ասել է, որ ՆԱՏՕ-ի հետ Հայաստանի հարաբերությունները «երբեք ուղղված չեն լինի Ռուսաստանի հետ ռազմավարական գործընկերության շահերի դեմ»:
«ՆԱՏՕ-ն իրականացնում է ՄԱԿ-ի կողմից արտոնված խաղաղարար գործողությունների մի ամբողջ շարք: Հայաստանի համար շատ կարեւոր եւ օգտակար է նման բազմազգ խաղաղարար գործողություններին առնչվող գիտելիքներ եւ փորձ ձեռք բերելը:
Դա, մի կողմից, մեզ կօգնի ձեւավորել սեփական խաղաղարար ունակություններ, ունենալ զորակազմ, որն անցել է մարտական պատրաստություն տարբեր իրական պայմաններում եւ, միաժամանակ, ձեւավորել միջազգային խաղաղասիրության առավել լիարժեք պատկեր եւ ընկալում, այդ թվում` հաշվի առնելով մեր տարածաշրջանում առկա հակամարտությունները: Հետեւաբար, կարծում եմ, այստեղ գաղտնիքներ եւ անակնկալներ ոչ ոքի համար չպետք է լինեն:
Բացի այդ, մենք ՆԱՏՕ-ի հետ ունենք գործընկերության անհատական ծրագիր: Այն ուղղված է առաջին հերթին զինված ուժերի նկատմամբ ժողովրդավարական վերահսկողության զարգացմանը, այն բաղադրիչի ամրապնդմանը, որը հիմնված է կառավարման խորհրդարանական ձեւերի վրա` ինչպես ՆԱՏՕ-ի շատ անդամ երկրներում: Մենք իրականացնում ենք նախագծերի մի ամբողջ շարք, որոնք նպաստում են մեր զինված ուժերի ամրապնդմանը, եւ ես համոզված եմ, որ մեր գործընկերների շահերին դրանք ոչ մի կերպ չեն վնասի»,- ասել է նախարարը Ռիա նովոստիի հետ հարցազրույցում:

Vigen Sargsyan: Armenia’s ties with NATO will never go against Russia
Armenian Minister of Defense Vigen Sargsyan said that Armenia’s relations with NATO "will never go against interests of our strategic alliance with Russia”.
“NATO implements a number of peacekeeping operations, sanctioned by UN. It is very important and helpful for Armenia to have knowledge and experience in such multinational peacekeeping operations.
On the one hand, this helps to form our own peacekeeping capabilities, have staff with expertise of combat duty in different real conditions, forming at the same time fuller picture and understanding of the international peacekeeping system, also taking into account current conflicts in this region. So I do not think that there should be any surprise or secret regarding this issue.
In addition, we have an individual program of partnership with NATO. This program is aimed first of all at developing system of democratic control over the armed forces, fostering the base of parliamentary form of governance, like in many NATO member states. We implement a number of projects, which facilitate strengthening of our armed forces, and I am convinced that this does not hinder interests of our allies,” Defense Minister said in an interview to RIA Novosti (in Russian).