Երեւանում քննարկվել են ՀՀ-ՆԱՏՕ համագործակցության ուղղությունները
ՀՀ-ՆԱՏՕ Անհատական գործընկերության գործողությունների ծրագրի Պլանավորման և վերանայման գործընթացի շրջանակներում ՀՀ գործընկերության նպատակների նոր փաթեթը համաձայնեցնելու նպատակով փետրվարի 29-ից մարտի 2-ն ընկած ժամանակահատվածում Երևանում էր գտնվում ՆԱՏՕ-ի կառույցների համահավաք պատվիրակությունը:
Պատվիրակությունը գլխավորում էր Հյուսիսատլանտյան Դաշինքի գլխավոր քարտուղարի` պաշտպանական քաղաքականության և պլանավորման հարցերով փոխօգնական Ջոնաթան Փերիշը:
ՀՀ պաշտպանության նախարարության` ՆԱՏՕ-ի հետ համագործակցության համար պատասխանատու աշխատակիցների և ՆԱՏՕ-ի պատվիրակության միջև կայացած եռօրյա քննարկումները նվիրված էին Պլանավորման և Վերանայման Գործընթացի 2014-2015թթ. փաստաթղթով սահմանված գործընկերության նպատակների կատարման վերստուգմանը, առաջիկա երկու տարիների համար գործընկերության նոր նպատակների համաձայնեցմանը:
Մարտի 2-ին Ջոնաթան Փերիշին և իր գլխավորած պատվիրակությանն ընդունեց ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը: Հանդիպման ժամանակ քննարկվեցին պաշտպանության ոլորտում Հայաստան-ՆԱՏՕ համագործակցության հիմնական ուղենիշները, մասնավորապես` գործընկերության նպատակների կատարման ընթացքը:
ՀՀ պաշտպանության նախարարը արժևորեց պաշտպանական գերատեսչության համագործակցությունը ՆԱՏՕ-ի հետ, որը ծառայեցվում է ինչպես միջազգային անվտանգության ապահովման գործում Հայաստանի հանձնառությունների կատարմանը, այնպես էլ Հայաստանում պաշտպանական վերափոխումների իրականացմանը:
Իր հերթին, ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարի փոխօգնականը բարձր գնահատեց ՆԱՏՕ-ի ղեկավարած խաղաղապահ առաքելություններին հայկական զորախմբերի շարունակական մասնակցությունը:

Armenia – NATO partnership is discussed in Yerevan
NATO structures’ representatives delegation was in Yerevan to agree on a new package of partnership objectives with Armenia within Planning and Review Process of Armenia-NATO Individual Partnership Action Plan from February 29 to March 2.
The delegation was led by NATO Deputy Assistant Secretary General for Defence Policy and Planning Jonathan Parish.
Three-day discussion was dedicated to the re-examination of partnership objectives established by 2014-215 document of Planning and Review Process, and agreement of new partnership objectives for the next two years.
Jonathan Parish and the delegation headed by him were received today by Armenian Defense Minister Seyran Ohanyan. They discussed the main milestones of Armenia-NATO defense cooperation, particularly the process of partnership objectives implementation.
Seyran Ohanyan stressed the importance of cooperation between Defense Ministry and NATO, which is utilized in Armenia’s commitments in international security, as well as implementation of defense reforms in Armenia.
NATO Deputy Assistant Secretary General highly appreciated the consecutive participation of Armenian troops in NATO peacekeeping missions.