Հայաստանը կշարունակի մասնակցել Աֆղանստանում ՆԱՏՕ-ի առաքելություններին
Հայաստանը շարունակելու է օժանդակել Աֆղանստանում անվտանգության եւ ներազգային համերաշխության հաստատման ուղղությամբ գործադրվող միջազգային հավաքական ջանքերին:
Այս մասին հայտարարել է ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ ‎Նալբանդյանը դեկտեմբերի 1-ին Բրյուսելում՝ ՆԱՏՕ-ի կենտրոնակայանում, ելույթ ունենալով Աֆղանստանում անվտանգության ապահովման «Վճռական աջակցություն» առաքելության մասնակից երկրների արտգործնախարարների հանդիպմանը:
Էդվարդ Նալբանդյանի խոսքով՝ անվտանգության սպառնալիքները ոչ միայն Աֆղանստանում, այլեւ աշխարհի այլ վայրերում բացահայտ ցույց են տալիս, որ առաքելությունը չի սահմանափակվում միայն որոշակի աշխարհագրական տարածաշրջանով:
«Խոսքը գնում է գլոբալ մարտահրավերի մասին, որը պահանջում է միասնական համաձայնեցված արձագանք: Այս ըմբռնումով էր, որ ավելի քան մեկ տասնամյակ առաջ Հայաստանն սկսեց իր մասնակցությունը խաղաղապահ առաքելություններում՝ սկսելով Կոսովոյից եւ ապա շարունակելով Իրաքում, Աֆղանստանում, Լիբանանում, Մալիում»,- ասել է ՀՀ ԱԳՆ ղեկավարը:
Նա հայտարարել է, որ հայկական զորախումբը 2016թ. ներկայիս մակարդակով կշարունակի իր միջազգային հանձնառությունը «Վճռական աջակցություն» առաքելության շրջանակում:
«Մենք պատրաստ ենք մասնակցել ապագա «Տեւական գործընկերություն» առաքելության մեջ, երբ այն կփոխարինի «Վճռական աջակցություն» առաքելությանը: Մենք նաեւ կշարունակենք մեր աջակցությունը Աֆղանստանում ներքին ընդգրկուն խաղաղության ապահովման գործընթացին, բարիդրացիական հարաբերությունների խթանմանը, ինչպես նաեւ՝ տարածաշրջանային համագործակցությանը»,- հայտարարել է Էդվարդ Նալբանդյանը։

Armenia to take part in NATO’s next mission in Afghanistan
Armenia will continue supporting collective international efforts toward ensuring peace and security in Afghanistan.
Armenian Foreign Minister Edward Nalbandian stated this, addressing a speech at the meeting of Foreign Ministers of “Resolute Support” mission’s member states at the NATO Headquarters in Brussels on December 1.
According to Edward Nalbandian, security threats not only in Afghanistan but other corners of the world show that the mission is not confined to definite geographical region.
“We mean the global challenges which require joint and concerted response. In this regard, Armenia started its participation in peacekeeping missions over a decade ago, beginning with Kosovo and then going to Iraq, Afghanistan, Lebanon and Mali”, said the Armenian FM.
He stated that in 2016, the Armenian contingent will continue its international commitment within “Resolute Support” mission on the current level.
“We are ready to take part in future “Long-Lasting Partnership” mission which will come to replace “Resolute Support”. We will also keep assisting in the large-scale peace-building in Afghanistan, boosting friendly relations and regional cooperation”, stated Edward Nalbandian.